Огляд публікацій: Дерматологія

Практичний алгоритм для інформування про прийняття клінічних рішень при місцевому лікуванні АД

НОВИНИ МЕДИЦИНИ

Люгер. Алгоритм. Титульна сторінка публікації

В 2021 році було опубліковано Практичний алгоритм для інформування про прийняття клінічних рішень при місцевому лікуванні атопічного дерматиту. Авторами алгоритму підтримано кампанію з особливого підходу до лікування атопічного дерматиту (АД) на ділянках чутливої шкіри та обмеженого застосування топічних кортикостероїдів (ТКС):

  1. Для ділянок шкіри, що не вирізняються підвищеною чутливістю, рекомендоване застосування як пімекролімусу, так і такролімусу.
  2. Більш того, застосування такролімусу рекомендоване тільки для тяжких загострень.
  3. До роботи над цією публікацією було залучено 15 ключових лідерів думок, включаючи спеціалістів з Китаю, Росії, Близького Сходу, Німеччини, України, Білорусі.

Резюме

Атопічний дерматит - це хронічне рецидивуюче запальне захворювання шкіри, пов'язане з дисфункцією шкірного бар'єру, поширеність якого різко зросла в країнах, що розвиваються. У цій статті ми пропонуємо алгоритм лікування пацієнтів з легким та помірним АД та його тяжкими загостреннями в повсякденній клінічній практиці. Для розробки практичного алгоритму лікування пацієнтів з атопічним дерматитом з особливим наголосом на місцеві методи лікування була сформована міжнародна група з 15 експертів з дерматології та алергології з восьми країн. У випадках атопічного дерматиту легкого та середнього ступеня тяжкості з ураженням ділянок чутливої шкіри слід застосовувати місцевий інгібітор кальциневрину пімекролімус два рази на добу при перших ознаках атопічного дерматиту. Для інших областей тіла пацієнтам слід застосовувати топічний інгібітор кальциневрину, пімекролімус або такролімус, два рази на добу при перших ознаках атопічного дерматиту, таких як свербіж, або два рази на тиждень на раніше уражених ділянках шкіри. Слід регулярно використовувати пом'якшуючі засоби. Пацієнтам, у яких спостерігається загострення атопічного дерматиту на ділянках чутливої шкіри, слід застосовувати топічний кортикостероїд два рази на добу, або чередувати один раз на добу топічний кортикостероїд/ топічний інгібітор кальциневрину до поліпшення симптомів. Після поліпшення стану місцеву терапію кортикостероїдами слід припинити, а пацієнтів перевести на топічний інгібітор кальциневрину (ТІК). Підтримуюча терапія повинна включати застосування пімекролимусу один раз на добу для ділянок чутливої шкіри і такролімусу для інших областей тіла. Цей алгоритм лікування може допомогти у прийнятті клінічних рішень при лікуванні атопічного дерматиту.

Люгер. Алгоритм. Титульна сторінка публікації

Адаптовано з Luger T, Adaskevich U, Anfilova M, et al. Practical algorithm to inform clinical decision-making in the topical treatment of atopic dermatitis [published online ahead of print, 2021 May 7]. J Dermatol. 2021;10.1111/1346-8138.15921.

ТIK - топічний інгібітор кальциневрину; ТКС - топічні кортикостероїди; АД - атопічний дерматит